Vertiv Liebert GXT5-750LVRT2UXL uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 0.75 kVA 750 W 6 AC outlet(s)
Vertiv Liebert GXT5-750LVRT2UXL. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 0.75 kVA, Output power: 750 W. AC outlet types: NEMA 5–15R, Power plug: NEMA 5-15P, AC outlets quantity: 6 AC outlet(s). Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Rack capacity: 2U. Width: 16.9" (430 mm), Depth: 15.7" (400 mm), Height: 3.35" (85 mm)
Manufacturer: Vertiv
SKU: 5565474
Manufacturer part number: GXT5-750LVRT2UXL
No shipping options
  • Energy Star 2.0 certification with efficiency in online (95%) and Active ECO (98%) modes
  • SNMP network communications with optional Liebert RDU101 NIC and free Trellis Power Insight
  • Gravity-sensing, color LCD for easy configuration and system diagnosis
  • Scalable power with auto-detection of external battery cabinets
  • Connected Equipment Protection Plan
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width16.9"
Depth15.7"
Height3.35"
Weight37 lbs
Input Frequency40/70 Hz
Display TypeLCD
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Serial interfaceY
Efficiency (ECO mode)98 %
Efficiency (On-line mode)95 %
Features
Rack capacity2U
Output power750 W
Input operation voltage (min)60 V
Input operation voltage (max)150 V
Output operation voltage (min)110 V
Output operation voltage (max)125 V
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 60 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H)0 - 95 %
Operating altitude0 - 118110.2"
Non-operating altitude0 - 590551.2"
Ports & interfaces
AC outlets quantity6 AC outlet(s)
AC outlet typesNEMA 5–15R
RS-232 ports1
Power plugNEMA 5-15P
USB portY
Technical details
Sustainability certificatesENERGY STAR, REACH, RoHS, WEEE
Serial interface typeRS-232, RS-485
Product colorBlack
Power
Output power capacity0.75 kVA
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width16.9"
Depth15.7"
Height3.35"
Weight37 lbs
Input Frequency40/70 Hz
Display TypeLCD
Serial interfaceY
Efficiency (ECO mode)98 %
Efficiency (On-line mode)95 %
Features
Rack capacity2U
Output power750 W
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions