Vertiv Liebert GXT5-500LVRT2UXL uninterruptible power supply (UPS) 0.5 kVA 500 W 6 AC outlet(s)
Vertiv Liebert GXT5-500LVRT2UXL. Output power capacity: 0.5 kVA, Output power: 500 W, Waveform: Sine. AC outlet types: NEMA 5-15R, AC outlets quantity: 6 AC outlet(s). Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Display type: LCD. Width: 16.9" (430 mm), Depth: 15.7" (400 mm), Height: 3.35" (85 mm)
Manufacturer: Vertiv
SKU: 5565473
Manufacturer part number: GXT5-500LVRT2UXL
No shipping options
  • Energy Star® 2.0 certification with efficiency in online (95%) and Active ECO (98%) modes
  • SNMP network communications with optional Liebert® RDU101 NIC and free Trellis™ Power Insight
  • Gravity-sensing, color LCD for easy configuration and system diagnosis
  • Scalable power with auto-detection of external battery cabinets
  • Connected Equipment Protection Plan
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width16.9"
Depth15.7"
Height3.35"
Weight37 lbs
Input Frequency40 - 70 Hz
Display TypeLCD
Features
Output power500 W
Input operation voltage (min)60 V
Input operation voltage (max)150 V
Output operation voltage (min)110 V
Output operation voltage (max)125 V
WaveformSine
Design
Form factorRackmount/Tower
Ports & interfaces
AC outlets quantity6 AC outlet(s)
AC outlet typesNEMA 5-15R
Technical details
Product colorBlack
Power
Output power capacity0.5 kVA
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width16.9"
Depth15.7"
Height3.35"
Weight37 lbs
Input Frequency40 - 70 Hz
Display TypeLCD
Features
Output power500 W