Vantec CB-HD20DP12 video cable adapter DisplayPort HDMI Type A (Standard) Black
Vantec CB-HD20DP12. Connector 1: DisplayPort, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male. Width: 1.93" (49 mm), Depth: 1.46" (37 mm), Height: 0.472" (12 mm)
Manufacturer: VANTEC
SKU: 4541878
Manufacturer part number: CB-HD20DP12
No shipping options
Vantec DisplayPort™ 1.2 to HDMI™ 2.0 Active Adapter offers amazing speed and resolution, capable of 4K UHD at 60Hz with 8-bit color. This adapter brings 4K games alive and with astonishing detail. PC gaming will never be the same. Beside for gamers, the Color Depth and wide luminance range capability also empower professional photographer, architect or designer with extremely detailed rendering of graphics. This adapter is ideal for Gaming and Graphics application that is beyond the ordinary.
VLink DisplayPort to HDMI Adapter
4K Ultra HD Experience
CB-HD20DP12 can support displays up to 4096 x 2160 resolution at 60Hz, 8-bit color. 4K interface revolutionizes the way you view your screen by adding four times as many pixels as commonly used Full HD screens, opening your eyes to sharp detail worlds. If you have a 4K UHD TV, monitor or projector, you’re ready for the revolution.
Easy connections
4K Ultra HD Experience
Easy connections
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width1.93"
Depth1.46"
Height0.472"
Features
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderFemale
Connector 1DisplayPort
Connector 2HDMI Type A (Standard)
Maximum resolution4096 x 2160 pixels
Technical details
Product colorBlack
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width1.93"
Depth1.46"
Height0.472"