StarTech.com FAN6X25TX3H computer cooling system Computer case Fan 2.36" (6 cm) Black 1 pc(s)
StarTech.com FAN6X25TX3H. Type: Fan, Fan diameter: 2.36" (6 cm), Rotational speed (max): 5000 RPM, Noise level (high speed): 30 dB, Maximum airflow: 26.63 cfm, Bearing type: Dual ball bearing. Voltage: 12 V. Width: 2.36" (60 mm), Depth: 2.36" (60 mm), Height: 0.984" (25 mm). Product color: Black
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 495707
Manufacturer part number: FAN6X25TX3H
No shipping options
Add additional chassis cooling with a 60mm high flow case fan
The StarTech.com Advantage
- A dual ball bearing design ensures reliability and longer life
- A built-in tachometer allows for easy monitoring of the fan performance
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Noise level (high speed)30 dB
Maximum airflow26.63 cfm
Width2.36"
Depth2.36"
Height0.984"
Weight0.882 oz
Voltage12 V
TypeFan
Suitable locationComputer case
Bearing typeDual ball bearing
Harmonized System (HS) code84733080
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Design
CertificationREACH, CE, UL
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-10 - 80 °C
Performance
Fan diameter2.36"
Rotational speed (max)5000 RPM
Technical details
Product colorBlack
Sustainability certificatesRoHS
Packaging data
Package width1.02"
Package height7.28"
Package depth6.14"
Package weight3.53 oz
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Noise level (high speed)30 dB
Maximum airflow26.63 cfm
Width2.36"
Depth2.36"
Height0.984"
Weight0.882 oz
Voltage12 V
TypeFan
Suitable locationComputer case
Bearing typeDual ball bearing
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Design
CertificationREACH, CE, UL
Operational conditions
Performance
Fan diameter2.36"
Rotational speed (max)5000 RPM
Technical details
Product colorBlack
Packaging data
Package width1.02"
Package height7.28"
Package depth6.14"