StarTech.com FAN12025PWM computer cooling system Computer case Fan 4.72" (12 cm) Black
StarTech.com FAN12025PWM. Type: Fan, Fan diameter: 4.72" (12 cm), Noise level (high speed): 39 dB. Voltage: 12 V. Product color: Black
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 3109054
Manufacturer part number: FAN12025PWM
No shipping options
Add a Variable Speed, PWM-controlled Cooling Fan to your Computer Case
The FAN12025PWM 120mm PWM Case Fan adds an efficient air cooling solution to computer cases or other enclosures to help ensure optimal performance from internal components.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Rotational Speed220 RPM
Noise level (high speed)39 dB
Rated current0.32 A
MaterialPlastic
Weight4.52 oz
Voltage12 V
TypeFan
Suitable locationComputer case
Harmonized System (HS) code84733080
Features
Fan performance78.41 cfm
Mean time between failures (MTBF)40000 h
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H)0 - 65 %
Operating temperature (T-T)-10 - 70 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH)4.72 x 4.72 x 0.984"
Performance
Fan diameter4.72"
Technical details
Product colorBlack
Other features
Connector(s)1 - Molex Fan (4 pin; PWM)
Packaging data
Package width5.71"
Package depth7.91"
Package height1.26"
Package weight6.63 oz
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Rotational Speed220 RPM
Noise level (high speed)39 dB
Rated current0.32 A
MaterialPlastic
Weight4.52 oz
Voltage12 V
TypeFan
Suitable locationComputer case
Features
Fan performance78.41 cfm
Operational conditions
Weight & dimensions
Performance
Fan diameter4.72"
Technical details
Product colorBlack
Other features
Packaging data
Package width5.71"
Package depth7.91"
Package height1.26"