Kramer Electronics C-MGMA/MGMA-15 181.1" (4.6 m) VGA (D-Sub) + 3.5mm Black
Kramer Electronics C-MGMA/MGMA-15. Cable length: 181.1" (4.6 m), Connector 1: VGA (D-Sub) + 3.5mm, Connector 2: VGA (D-Sub) + 3.5mm
Manufacturer: Kramer Electronics
SKU: 2966073
Manufacturer part number: 92-7301015
No shipping options
Kramer’s MGMA series are micro sized high-performance cables for computer graphics and audio with slim molded 15-pin HD and 3.5mm connectors at both ends. These micro coax cables are thin and flexible and excellent choices for connecting computer graphics video and audio signals between computers or video scalers and plasma, LCD or other popular display technologies.
- Quality Construction - Constructed using micro coax conductors and outer diameter of 6.0mm (0.236in). The 15−pin HD connectors are specially designed with a small profile to fit any high density installation and all 15 pins are passed through the cable. The audio leads are 61.0cm (24in) long at one end and 20.3cm (8in) on other end.
- All Pins Connected for DDC2 and EDID Support.
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Cable MaterialCopper
Cable Length181.1"
Audio connectorYes
Audio connector type3.5 mm (1/8")
Features
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector 1VGA (D-Sub) + 3.5mm
Connector 2VGA (D-Sub) + 3.5mm
Connector 1 form factorStraight
Connector 2 form factorStraight
Technical details
Product colorBlack
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Cable MaterialCopper
Cable Length181.1"
Audio connectorYes
Features
Connector 1 genderMale
Connector 2 genderMale
Connector 1VGA (D-Sub) + 3.5mm
Connector 2VGA (D-Sub) + 3.5mm