Eaton 9PX3000GLRT uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3000 W 3 AC outlet(s)
Eaton 9PX3000GLRT. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power: 3000 W, Input operation voltage (min): 100 V. AC outlet types: NEMA L6-20R, NEMA L6-30R, Power plug: NEMA L6-20P, AC outlets quantity: 3 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA). Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Silver, Rack capacity: 2U. Width: 17.3" (440 mm), Depth: 23.8" (605 mm), Height: 3.41" (86.5 mm)
Manufacturer: Eaton
SKU: 4588010
Manufacturer part number: 9PX3000GLRT
Attribute nameAttribute value
Width17.3"
Depth23.8"
Height3.41"
Weight60.4 lbs
Input Frequency50/60 Hz
Display TypeLCD
Power factor1
Input power factor0.99
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Output voltage regulation1 %
Emergency Power Off (EPO)Yes
Quick installation guideYes
Serial interfaceYes
Cold startYes
Compliance certificatesRoHS
Features
Noise level47 dB
Rack capacity2U
Output power3000 W
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)276 V
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency93 %
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)3 %
LED indicatorsYes
Surge protectionYes
Packaging content
Cables includedInput power cable, Output power cable, RS-232, USB cable
ManualYes
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Storage temperature (T-T)-15 - 55 °C
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 96 %
Operating altitude0 - 118110.2"
Ports & interfaces
AC outlets quantity3 AC outlet(s)
RS-232 ports1
USB 2.0 ports quantity1
Power plugNEMA L6-20P
AC outlet typesNEMA L6-20R, NEMA L6-30R
USB portYes
Technical details
Product colorBlack, Silver
Serial interface typeRS-232
Sustainability certificatesENERGY STAR
Power
Nominal input voltage208 V
Other features
Nominal output voltage208 V
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width17.3"
Depth23.8"
Height3.41"
Weight60.4 lbs
Input Frequency50/60 Hz
Display TypeLCD
Power factor1
Input power factor0.99
Output voltage regulation1 %
Emergency Power Off (EPO)Yes
Quick installation guideYes
Serial interfaceYes
Cold startYes
Compliance certificatesRoHS
Features
Noise level47 dB
Rack capacity2U
Output power3000 W
Efficiency93 %
LED indicatorsYes
Surge protectionYes
Packaging content
ManualYes
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Ports & interfaces
RS-232 ports1
USB 2.0 ports quantity1
Power plugNEMA L6-20P
USB portYes
Technical details
Product colorBlack, Silver
Serial interface typeRS-232
Power
Nominal input voltage208 V
Other features
Nominal output voltage208 V