Eaton 5SC1500G uninterruptible power supply (UPS) 1.5 kVA 1050 W 8 AC outlet(s)
Eaton 5SC1500G. Output power capacity: 1.5 kVA, Output power: 1050 W, Waveform: Sine. AC outlet types: C13 coupler, Power plug: C14 coupler, AC outlets quantity: 8 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at full load: 5 min, Typical backup time at half load: 12 min. Form factor: Tower, Product color: Black, Display type: LCD. Width: 5.91" (150 mm), Depth: 16.1" (410 mm), Height: 8.23" (209 mm)
Manufacturer: Eaton
SKU: 3634975
Manufacturer part number: 5SC1500G
Attribute nameAttribute value
Width5.91"
Depth16.1"
Height8.23"
Weight33.5 lbs
Input Frequency50/60 Hz
Display TypeLCD
Cold startYes
Features
SafetyCE/cTUVus/C-Tick/Ghost/CCC
Output power1050 W
Input operation voltage (min)184 V
Noise level55 dB
Input operation voltage (max)276 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Efficiency94 %
WaveformSine
LED indicatorsYes
Design
CertificationIEC 62040-2:2006 Cat C1 / CISPR22 Class B / FCC part 15 Class B
Form factorTower
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 35 °C
Storage temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90 %
Ports & interfaces
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Power plugC14 coupler
Serial ports quantity1
Technical details
Product colorBlack
Power
Nominal input voltage230 V
Output power capacity1.5 kVA
Other features
Nominal output voltage230 V
Battery
Typical backup time at half load12 min
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at full load5 min
Hot-swap batteryNo
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width5.91"
Depth16.1"
Height8.23"
Weight33.5 lbs
Input Frequency50/60 Hz
Display TypeLCD
Cold startYes
Features
Output power1050 W
Noise level55 dB
Efficiency94 %
WaveformSine
LED indicatorsYes
Design
Form factorTower
Operational conditions
Ports & interfaces
AC outlet typesC13 coupler
USB 2.0 ports quantity1
Power plugC14 coupler
Serial ports quantity1
Technical details
Product colorBlack
Power
Nominal input voltage230 V
Output power capacity1.5 kVA
Other features
Nominal output voltage230 V