CyberPower PR2200RTXL2UHVAN uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2.2 kVA 2200 W 6 AC outlet(s)
CyberPower PR2200RTXL2UHVAN. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 2.2 kVA, Output power: 2200 W. Power plug: NEMA L6-20P, AC outlets quantity: 6 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery capacity: 6 Ah, Battery voltage: 12 V. Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Housing material: Metal. Width: 17.1" (434 mm), Depth: 24.8" (630 mm), Height: 3.39" (86 mm)
Manufacturer: CyberPower
SKU: 5588023
Manufacturer part number: PR2200RTXL2UHVAN
No shipping options
Rack/Tower Versatility Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
  • Capacity: 2200 VA / 2200 W
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform: Sine Wave
  • Output: 200-240 VAC ± 5%
  • Plug type & cord: NEMA L6-20P, 10 ft. cord
  • Outlet types: 4 × NEMA 6-20R; 2 x NEMA L6-20R
  • Communication: USB, Serial, SNMP, Relay, EPO
  • Management software: PowerPanel® Business Edition
  • Remote management: Yes, pre-installed RMCARD205
  • Capacity: 2200 VA / 2200 W
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform: Sine Wave
  • Output: 200-240 VAC ± 5%
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Weight92.6 lbs
Width17.1"
Depth24.8"
Height3.39"
Housing MaterialMetal
Response Time4 ms
Battery Capacity6 Ah
Automatic Voltage Regulation (AVR)Y
Battery Recharge Time3 h
Input Frequency47/63 Hz
Cable Length118.1"
Display TypeLCD
UPS topologyLine-Interactive
Serial interfaceY
Output frequency50/60 Hz
Output voltage regulation5 %
EMI/RFI noise filteringY
Emergency Power Off (EPO) connectorY
Features
SafetyCE, UL1778, FCC Class A, VCCI
Input operation voltage (min)148 V
Input operation voltage (max)288 V
LED indicatorsY
Output power2200 W
Audible alarm(s)Y
Surge energy rating2430 J
Output operation voltage (min)200 V
Output operation voltage (max)240 V
WaveformSine
Audible alarm modesLow battery alarm, Overload alarm
Packaging content
Cables includedInput power cable
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H)0 - 95 %
Ports & interfaces
AC outlets quantity6 AC outlet(s)
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Power plugNEMA L6-20P
USB portY
Technical details
Product colorBlack
Sustainability certificatesRoHS
Power
Maximum current20 A
Output power capacity2.2 kVA
Packaging data
Package width22.5"
Package depth29.7"
Package height10.5"
Package weight112 lbs
Battery
Typical backup time at full load5.3 min
Typical backup time at half load15.2 min
Replacement battery cartridgeRB1260X8
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Hot-swap batteryY
Battery voltage12 V
Number of battery cells8
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Weight92.6 lbs
Width17.1"
Depth24.8"
Height3.39"
Housing MaterialMetal
Response Time4 ms
Battery Capacity6 Ah
Battery Recharge Time3 h
Input Frequency47/63 Hz
Cable Length118.1"
Display TypeLCD
UPS topologyLine-Interactive
Serial interfaceY
Output frequency50/60 Hz
Output voltage regulation5 %
EMI/RFI noise filteringY
Features
LED indicatorsY
Output power2200 W
Audible alarm(s)Y
Surge energy rating2430 J
WaveformSine
Packaging content
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Power plugNEMA L6-20P
USB portY
Technical details
Product colorBlack
Power
Maximum current20 A
Output power capacity2.2 kVA
Packaging data
Package width22.5"
Package depth29.7"
Package height10.5"
Package weight112 lbs
Battery
Hot-swap batteryY
Battery voltage12 V