CyberPower PR2000RTXL2UTAA uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 2 kVA 2000 W 8 AC outlet(s)
CyberPower PR2000RTXL2UTAA. UPS topology: Line-Interactive, Output power capacity: 2 kVA, Output power: 2000 W. AC outlet types: NEMA L5-20R, Power plug: NEMA 5-20P, AC outlets quantity: 8 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery capacity: 9 Ah, Battery voltage: 12 V. Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Rack capacity: 2U. Width: 17.1" (434 mm), Depth: 19.7" (500 mm), Height: 3.39" (86 mm)
Manufacturer: CyberPower
SKU: 5825072
Manufacturer part number: PR2000RTXL2UTAA
No shipping options
Rack/Tower Versatility Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
  • Capacity: 2000 VA / 2000 W
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform: Sine Wave
  • Output: 100-125 VAC ± 5%
  • Runtime (half/full): 12.2 minutes / 4.3 minutes
  • Outlets: 8 surge + battery backup
  • Communication: USB, Serial, SNMP, Relay, EPO
  • Data line protection: Ethernet, Network
  • Capacity: 2000 VA / 2000 W
  • Topology: Line Interactive
  • Waveform: Sine Wave
  • Output: 100-125 VAC ± 5%
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width17.1"
Depth19.7"
Height3.39"
Weight74.5 lbs
Response Time4 ms
Battery Capacity9 Ah
Battery Recharge Time3 h
Input Frequency47/63 Hz
Cable Length118.1"
UPS topologyLine-Interactive
EMI/RFI noise filteringY
Features
Rack capacity2U
LED indicatorsBattery replacement, Fault, Power
Output power2000 W
Audible alarm(s)Y
Surge energy rating2430 J
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)125 V
WaveformSine
Audible alarm modesAlarm when on battery, Low battery alarm, Overload alarm
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95 %
Operating altitude0 - 120000"
Non-operating altitude0 - 590551.2"
Ports & interfaces
AC outlet typesNEMA L5-20R
Power plugNEMA 5-20P
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Technical details
Product colorBlack
Power
Output power capacity2 kVA
Maximum current20 A
Packaging data
Package weight88.6 lbs
Package width22.1"
Package depth24.4"
Package height10.8"
Battery
Typical backup time at full load4.3 min
Typical backup time at half load12.2 min
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery voltage12 V
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width17.1"
Depth19.7"
Height3.39"
Weight74.5 lbs
Response Time4 ms
Battery Capacity9 Ah
Battery Recharge Time3 h
Input Frequency47/63 Hz
Cable Length118.1"
UPS topologyLine-Interactive
EMI/RFI noise filteringY
Features
Rack capacity2U
Output power2000 W
Audible alarm(s)Y
Surge energy rating2430 J
WaveformSine
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Operating altitude0 - 120000"
Ports & interfaces
AC outlet typesNEMA L5-20R
Power plugNEMA 5-20P
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Technical details
Product colorBlack
Power
Output power capacity2 kVA
Maximum current20 A
Packaging data
Package weight88.6 lbs
Package width22.1"
Package depth24.4"
Package height10.8"
Battery
Battery voltage12 V