CyberPower OL1000RTXL2U uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1 kVA 900 W 8 AC outlet(s)
CyberPower OL1000RTXL2U. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 1 kVA, Output power: 900 W. AC outlet types: NEMA 5–15R, Power plug: NEMA 1-15P, AC outlets quantity: 8 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Typical backup time at full load: 6 min, Typical backup time at half load: 18 min. Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Housing material: Steel. Width: 17" (433 mm), Depth: 16.9" (430 mm), Height: 3.46" (88 mm)
Manufacturer: CyberPower
SKU: 3547684
Manufacturer part number: OL1000RTXL2U
No shipping options
Smart App Online UPS | Network, Servers and Datacenter
The OL1000RTXL2U unit has a capacity of 1,000VA/900Watts (0.9 power factor) that can be configured for an output of 100V, 110V, 115V, 120V and 125V +/- 2%. It features eight (8) outlets with NEMA 5-15R receptacles and maintenance-free, hot swappable, user-replaceable batteries. This unit offers connectivity via one (1) HID USB, one (1) DB9 serial and one (1) emergency power off (EPO) port. Network grade surge suppression and EMI/RFI filters increase the immunity of the load to noise disturbances. The runtimes are expandable by adding a hot swappable, user replaceable BP36V60ART2U Extended Battery Module (EBM).
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width17"
Depth16.9"
Height3.46"
Weight39.7 lbs
Housing MaterialSteel
Battery Type12V/9AH
Battery Recharge Time5 h
Input Frequency40/70 Hz
Cable Length120.1"
Display TypeLCD
Power factor0.9
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Surge protection featuresNetwork
Crest factor3:1
Response Time0 ms
EMI/RFI noise filteringYes
Compliance certificatesRoHS
Features
Rack capacity2U
Output power900 W
Noise level50 dB
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)125 V
Output operation voltage (min)100 V
Output operation voltage (max)125 V
Efficiency93 %
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)3 %
Surge protectionYes
Design
CertificationUL1778, CSA C22.2 NO.107.3-05, FCC DOC A
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90 %
Non-operating altitude0 - 590551.2"
Ports & interfaces
Power plugNEMA 1-15P
AC outlets quantity8 AC outlet(s)
AC outlet typesNEMA 5–15R
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
USB 2.0 ports quantity1
Serial ports quantity1
Modem (RJ-11) ports2
Technical details
Product colorBlack
Sustainability certificatesRoHS
Power
Output power capacity1 kVA
Power protection featuresOverload
Other features
Package dimensions (WxDxH)21.7 x 23.2 x 9.45"
Packaging data
Package weight53.8 lbs
Battery
Typical backup time at half load18 min
Replacement battery cartridgeRB1290X3
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Typical backup time at full load6 min
Number of battery cells3
Hot-swap batteryYes
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width17"
Depth16.9"
Height3.46"
Weight39.7 lbs
Housing MaterialSteel
Battery Type12V/9AH
Battery Recharge Time5 h
Input Frequency40/70 Hz
Cable Length120.1"
Display TypeLCD
Power factor0.9
Crest factor3:1
Response Time0 ms
EMI/RFI noise filteringYes
Compliance certificatesRoHS
Features
Rack capacity2U
Output power900 W
Noise level50 dB
Efficiency93 %
Surge protectionYes
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Ports & interfaces
Power plugNEMA 1-15P
AC outlet typesNEMA 5–15R
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
USB 2.0 ports quantity1
Serial ports quantity1
Modem (RJ-11) ports2
Technical details
Product colorBlack
Power
Output power capacity1 kVA
Other features