Brother BMSLT402HP printer label White Self-adhesive printer label
Brother BMSLT402HP. Product color: White, Label type: Self-adhesive printer label, Type: Continuous label. Label width: 4.02" (10.2 cm), Size (imperial): 4", Maximum roll diameter: 5" (12.7 cm). Quantity per pack: 1 pc(s)
Manufacturer: Brother
SKU: 6439085
Manufacturer part number: BMSLT402HP
No shipping options
Continuous tough high performance vinyl white labeling that lasts for 10+ years, indoors or outdoors, in the harshest work conditions. Ideal for warehouse marking, uneven and curved surfaces and 5S labeling. 4in wide, 2.4mm thick, 5in outside diameter, 1in core, 150ft roll. For use with TD-4750TNWBCS and BMSLPR03 Black Resin Ribbon.
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Label TypeSelf-adhesive printer label
TypeContinuous label
Maximum roll diameter5"
MaterialVinyl
ShapeRectangle
Label Width4.02"
Suitable for outdoor useY
Features
Compatible productsTD-4750TNWBCS, BMSLPR03
Core diameter1"
PurposeUniversal
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Weight & dimensions
Size (imperial)4"
Performance
Print technologyThermal Transfer
Technical details
Product colorWhite
Products specifications
Attribute nameAttribute value
TypeContinuous label
Maximum roll diameter5"
MaterialVinyl
ShapeRectangle
Label Width4.02"
Suitable for outdoor useY
Features
Core diameter1"
PurposeUniversal
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Weight & dimensions
Size (imperial)4"