Brother BMSLT402 printer label White Self-adhesive printer label
Brother BMSLT402. Product color: White, Label type: Self-adhesive printer label, Type: Continuous label. Label width: 4.02" (10.2 cm), Size (imperial): 4", Maximum roll diameter: 5" (12.7 cm). Quantity per pack: 1 pc(s)
Manufacturer: Brother
SKU: 6439079
Manufacturer part number: BMSLT402
No shipping options
Continuous vinyl white labeling that lasts for 5+ years, indoors or outdoors, in normal facility conditions. Ideal for pipe markers and generals safety labeling. 4in wide, 2.8mm thick, 5in outside diameter, 1in core, 150ft roll. For use with TD-4750TNWBCS and BMSLPR03 Black Resin Ribbon.
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Label TypeSelf-adhesive printer label
TypeContinuous label
Maximum roll diameter5"
MaterialVinyl
ShapeRectangle
Label Width4.02"
Suitable for outdoor useY
Features
Compatible productsTD-4750TNWBCS, BMSLPR03
Core diameter1"
PurposeUniversal
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Weight & dimensions
Size (imperial)4"
Performance
Print technologyThermal Transfer
Technical details
Product colorWhite
Products specifications
Attribute nameAttribute value
TypeContinuous label
Maximum roll diameter5"
MaterialVinyl
ShapeRectangle
Label Width4.02"
Suitable for outdoor useY
Features
Core diameter1"
PurposeUniversal
Packaging content
Quantity per pack1 pc(s)
Weight & dimensions
Size (imperial)4"