APC SRT2200RMXLI-NC uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 2.2 kVA 1980 W 12 AC outlet(s)
APC SRT2200RMXLI-NC. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 2.2 kVA, Output power: 1980 W. AC outlet types: C13 coupler, C19 coupler, AC outlets quantity: 12 AC outlet(s), Serial interface type: RJ-45. Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery capacity: 367 VAh, Battery life (max): 5 year(s). Form factor: Rackmount, Product color: Black, Rack capacity: 2U. Width: 17" (432 mm), Depth: 23" (584 mm), Height: 3.35" (85 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 11413124
Manufacturer part number: SRT2200RMXLI-NC
Attribute nameAttribute value
Battery Capacity367 VAh
Width17"
Depth23"
Height3.35"
Weight55.1 lbs
Battery Recharge Time3 h
Emergency Power Off (EPO)Y
Input Frequency40 - 70 Hz
Cable Length96.1"
Display TypeLCD
Battery life (max)5 year(s)
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Serial interfaceY
Number of output IEC jumpers2
SmartSlotY
Crest factor3:1
Features
Surge energy rating340 J
Input operation voltage (max)275 V
Rack capacity2U
LED indicatorsY
Output voltage230 V
Output power1980 W
Noise level55 dB
Audible alarm(s)Y
Input operation voltage (min)160 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)2 %
WaveformSine
International Protection (IP) codeIP20
Design
CertificationCE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, RCM, VDE
Form factorRackmount
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H)0 - 95 %
Operating altitude0 - 118110.2"
Non-operating altitude0 - 590551.2"
Ports & interfaces
AC outlets quantity12 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler, C19 coupler
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB portY
Technical details
Product colorBlack
Sustainability certificatesRoHS, ENERGY STAR
Serial interface typeRJ-45
Power
Output power capacity2.2 kVA
Other features
Number of batteries supported1
Packaging data
Package depth31.9"
Package height9.69"
Package width23.6"
Package weight75 lbs
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Battery Capacity367 VAh
Width17"
Depth23"
Height3.35"
Weight55.1 lbs
Battery Recharge Time3 h
Emergency Power Off (EPO)Y
Input Frequency40 - 70 Hz
Cable Length96.1"
Display TypeLCD
Battery life (max)5 year(s)
Serial interfaceY
Number of output IEC jumpers2
SmartSlotY
Crest factor3:1
Features
Surge energy rating340 J
Rack capacity2U
LED indicatorsY
Output voltage230 V
Output power1980 W
Noise level55 dB
Audible alarm(s)Y
WaveformSine
Design
Form factorRackmount
Operational conditions
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB portY
Technical details
Product colorBlack
Serial interface typeRJ-45
Power
Output power capacity2.2 kVA
Other features
Number of batteries supported1
Packaging data
Package depth31.9"
Package height9.69"
Package width23.6"