APC SRT192BP2 uninterruptible power supply (UPS) 8 kVA
APC SRT192BP2. Output power capacity: 8 kVA. Battery capacity: 1920 Ah. Product color: Black. Width: 5.12" (130 mm), Depth: 26.9" (683 mm), Height: 17" (432 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 4102653
Manufacturer part number: SRT192BP2
GTIN: 0731304292746
PRICE BREAKS - The more you buy, the more you save
Quantity4+
This product has a minimum quantity of 4
No shipping options
This APC Smart-UPS battery pack connected with SRT On-Line UPS, provides extended runtime to SRT mission critical applications. This 192V SRT extendable runtime battery pack is compatible with 8kVA/10kVA SRT Smart-UPS extended runtime models. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications.
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Battery Capacity1920 Ah
Width5.12"
Depth26.9"
Height17"
Weight200.6 lbs
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesRoHS
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H)0 - 95 %
Operating altitude0 - 118110.2"
Non-operating altitude0 - 590551.2"
Technical details
Product colorBlack
Sustainability certificatesRoHS
Power
Output power capacity8 kVA
Packaging data
Package weight223.8 lbs
Package width23.6"
Package depth39.4"
Package height16.5"
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Battery Capacity1920 Ah
Width5.12"
Depth26.9"
Height17"
Weight200.6 lbs
Compliance certificatesRoHS
Operational conditions
Technical details
Product colorBlack
Power
Output power capacity8 kVA
Packaging data
Package weight223.8 lbs
Package width23.6"
Package depth39.4"
Package height16.5"