APC SRT192BP UPS battery cabinet Rackmount
APC SRT192BP. Form factor: Rackmount, Product color: Black. Battery technology: Lead acid, Battery voltage: 192 V. Width: 5.12" (130 mm), Depth: 26.9" (682 mm), Height: 17" (432 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 4102652
Manufacturer part number: SRT192BP
GTIN: 0731304301769
PRICE BREAKS - The more you buy, the more you save
Quantity4+
This product has a minimum quantity of 4
No shipping options
This APC Smart-UPS battery pack connected with SRT On-Line UPS, provides extended runtime to SRT mission critical applications. This 192V SRT extendable runtime battery pack is compatible with 5kVA/6kVA SRT Smart-UPS extended runtime models. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications.
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width5.12"
Depth26.9"
Height17"
Weight200.6 lbs
Rack mount kitYes
Compliance certificatesRoHS
Design
Form factorRackmount
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-15 - 45 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H)0 - 95 %
Operating altitude0 - 35433.1"
Non-operating altitude0 - 177165.4"
Technical details
Product colorBlack
Sustainability certificatesRoHS
Power
Output power capacity5 kVA
Other features
Rack mountingYes
Packaging data
Package weight223.8 lbs
Package width23.6"
Package depth39.4"
Package height16.5"
Battery
Battery technologyLead acid
Battery voltage192 V
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width5.12"
Depth26.9"
Height17"
Weight200.6 lbs
Rack mount kitYes
Compliance certificatesRoHS
Design
Form factorRackmount
Operational conditions
Operating altitude0 - 35433.1"
Technical details
Product colorBlack
Power
Output power capacity5 kVA
Other features
Rack mountingYes
Packaging data
Package weight223.8 lbs
Package width23.6"
Package depth39.4"
Package height16.5"
Battery
Battery technologyLead acid
Battery voltage192 V