APC SRT1500XLA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 15 kVA 1350 W 6 AC outlet(s)
APC SRT1500XLA. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 15 kVA, Output power: 1350 W. AC outlet types: NEMA 5-15R, Power plug: NEMA 5-15P, AC outlets quantity: 6 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery life (max): 5 year(s), Battery recharge time: 3 h. Form factor: Mini Tower, Product color: Black, Cable length: 72" (1.83 m). Width: 3.35" (85 mm), Depth: 20" (508 mm), Height: 17" (432 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 4931996
Manufacturer part number: SRT1500XLA
GTIN: 0731304330097
PRICE BREAKS - The more you buy, the more you save
Quantity8+
This product has a minimum quantity of 8
Attribute nameAttribute value
Package volume29600 cm³
Width3.35"
Depth20"
Height17"
Weight48.5 lbs
Battery Recharge Time3 h
Input Frequency40 - 70 Hz
DisplayLCD
Cable Length72"
Display TypeLCD
Battery life (max)5 year(s)
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Output frequency50/60 Hz
Crest factor3:1
Quick installation guideYes
Warranty cardYes
Automatic battery testYes
Serial interfaceYes
Software CDYes
Auto-restartYes
SmartSlotYes
Features
Surge energy rating432 J
Input operation voltage (min)50 V
LED indicatorsStatus
Output power1350 W
Input operation voltage (max)150 V
Output operation voltage (max)120 V
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)2 %
WaveformSine
International Protection (IP) codeIP20
Audible alarm(s)Yes
Surge protectionYes
Packaging content
Cables includedUSB cable
Design
CertificationCSA C22.2 No.107.3-05, FCC Part 15 Class A, UL 1778
Form factorMini Tower
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H)0 - 95 %
Operating altitude0 - 118110.2"
Non-operating altitude0 - 590551.2"
Ports & interfaces
AC outlets quantity6 AC outlet(s)
AC outlet typesNEMA 5-15R
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB 2.0 ports quantity1
Power plugNEMA 5-15P
USB portYes
Management features
Web-based managementYes
Technical details
Product colorBlack
Sustainability certificatesENERGY STAR
Serial interface typeRJ-45
Power
Output power capacity15 kVA
Packaging data
Package height9.69"
Package width23.4"
Package depth29.5"
Logistics data
Quantity per pallet12 pc(s)
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Hot-swap batteryYes
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Package volume29600 cm³
Width3.35"
Depth20"
Height17"
Weight48.5 lbs
Battery Recharge Time3 h
Input Frequency40 - 70 Hz
DisplayLCD
Cable Length72"
Display TypeLCD
Battery life (max)5 year(s)
Output frequency50/60 Hz
Crest factor3:1
Quick installation guideYes
Warranty cardYes
Automatic battery testYes
Serial interfaceYes
Software CDYes
Auto-restartYes
SmartSlotYes
Features
Surge energy rating432 J
LED indicatorsStatus
Output power1350 W
WaveformSine
Audible alarm(s)Yes
Surge protectionYes
Packaging content
Cables includedUSB cable
Design
Form factorMini Tower
Operational conditions
Ports & interfaces
AC outlet typesNEMA 5-15R
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
USB 2.0 ports quantity1
Power plugNEMA 5-15P
USB portYes
Management features
Web-based managementYes
Technical details
Product colorBlack
Serial interface typeRJ-45
Power
Output power capacity15 kVA
Packaging data
Package height9.69"
Package width23.4"
Package depth29.5"