APC SRT1500RMXLA uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 1.5 kVA 1350 W 6 AC outlet(s)
APC SRT1500RMXLA. UPS topology: Double-conversion (Online), Output power capacity: 1.5 kVA, Output power: 1350 W. AC outlet types: NEMA 5-15R, Power plug: NEMA 5-15P, AC outlets quantity: 6 AC outlet(s). Battery technology: Sealed Lead Acid (VRLA), Battery life (max): 5 year(s), Battery recharge time: 3 h. Form factor: Rackmount/Tower, Product color: Black, Rack capacity: 2U. Width: 17" (432 mm), Depth: 20" (508 mm), Height: 3.35" (85 mm)
Manufacturer: APC
SKU: 4931994
Manufacturer part number: SRT1500RMXLA
GTIN: 0731304330073
PRICE BREAKS - The more you buy, the more you save
Quantity8+
This product has a minimum quantity of 8
No shipping options
Peace of mind that comes with full equipment compatibility and reliability of a leader
Save time with easy and convenient remote accessibility.
Low operating and maintenance costs with proven reliability and intelligent battery management.
Avoids costly power problems by keeping your IT equipment and data protected and available.
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width17"
Depth20"
Height3.35"
Weight48.5 lbs
Battery Recharge Time3 h
Input Frequency47/70 Hz
DisplayLCD
Cable Length72"
Display TypeLCD
Battery life (max)5 year(s)
UPS topologyDouble-conversion (Online)
Output frequency50/60 Hz
Crest factor3:1
Emergency Power Off (EPO)Yes
Quick installation guideYes
Warranty cardYes
Automatic battery testYes
Serial interfaceYes
Rack mount kitYes
Cold startYes
Software CDYes
SmartSlotYes
BracketYes
Resource CDYes
Features
Input operation voltage (min)90 V
Rack capacity2U
LED indicatorsStatus
Output voltage120 V
Output power1350 W
Noise level50 dB
Surge energy rating480 J
Input operation voltage (max)150 V
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)2 %
WaveformSine
International Protection (IP) codeIP20
Audible alarm(s)Yes
Packaging content
Cables includedUSB cable
Design
CertificationCSA C22.2 No.107.3-05,
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95 %
Storage relative humidity (H-H)0 - 95 %
Operating altitude0 - 118110.2"
Non-operating altitude0 - 590551.2"
Ports & interfaces
AC outlets quantity6 AC outlet(s)
AC outlet typesNEMA 5-15R
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Power plugNEMA 5-15P
USB portYes
Management features
Web-based managementYes
Technical details
Product colorBlack
Sustainability certificatesENERGY STAR
Serial interface typeRJ-45
Power
Output power capacity1.5 kVA
Other features
Number of batteries supported1
Packaging data
Package height9.69"
Package weight65.3 lbs
Package width23.4"
Package depth29.5"
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Hot-swap batteryYes
Products specifications
Attribute nameAttribute value
Width17"
Depth20"
Height3.35"
Weight48.5 lbs
Battery Recharge Time3 h
Input Frequency47/70 Hz
DisplayLCD
Cable Length72"
Display TypeLCD
Battery life (max)5 year(s)
Output frequency50/60 Hz
Crest factor3:1
Emergency Power Off (EPO)Yes
Quick installation guideYes
Warranty cardYes
Automatic battery testYes
Serial interfaceYes
Rack mount kitYes
Cold startYes
Software CDYes
SmartSlotYes
BracketYes
Resource CDYes
Features
Rack capacity2U
LED indicatorsStatus
Output voltage120 V
Output power1350 W
Noise level50 dB
Surge energy rating480 J
WaveformSine
Audible alarm(s)Yes
Packaging content
Cables includedUSB cable
Design
Form factorRackmount/Tower
Operational conditions
Ports & interfaces
AC outlet typesNEMA 5-15R
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Power plugNEMA 5-15P
USB portYes
Management features
Web-based managementYes
Technical details
Product colorBlack
Serial interface typeRJ-45
Power
Output power capacity1.5 kVA
Other features
Number of batteries supported1
Packaging data
Package height9.69"
Package weight65.3 lbs
Package width23.4"
Package depth29.5"